تبلیغات
 ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با كمك سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://persiangold.vcp.ir


/post/archive/1389/5
عنوان :واقعاً به چه میزان خواب نیاز دارید ؟
متن :

بطور معمول ۸ ساعت خواب در روز برای افراد توصیه می شود . اما نیازهای فردی خیلی متفاوت هستند همچنین عوامل زیادی بر روی میزان خواب مورد نیاز مؤثر می باشند .
افراد از نظر نیاز به خواب به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول افراد کم خواب که کمتر از پنج ساعت و نیم می خوابند و گروه دوم افراد پرخواب که در حدود نه و نیم ساعت می خوابند .
میزان خواب مورد نیاز شما به چند عامل بستگی دارد :
۱ - نیاز به خواب بطور ارثی
۲ - بهداشت خواب ( میزان فعالیت روزانه ،‌ نوشیدن قهوه ، کشیدن سیگار و ورزش )
۳- کیفیت خواب
۴- سیکل شبانه روزی که بعنوان ریتم زمانی شما شناخته شده است .
بطور مثال سیگار ، نوشیدنی و ورزش می تواند بطور چشمگیری بر روی خواب شما تأثیر بگذارد . نوع اقداماتی که قبل ازخواب انجام می دهید ( مثل مطالعه یا تماشای تلویزیون و میزان قرار گرفتن در معرض نور مثل نگاه کردن به صفحه شفاف کامپیوتر تا نیمه شب ) بطور قابل توجهی بر روی کمیت و کیفیت خواب شما تأثیر می گذارد .
چطور به این توصیه محکم قدیمی رسیدیم که ما به ۸ ساعت خواب نیاز داریم ؟
در یک مطالعه کلاسیک محققین یک داوطلب را بمدت ۳۰ روز در یک اتاق بدون پنجره و با نور قابل کنترل نگهداری کردند . مدت زمان روشنائی ۱۶ ساعت و خاموشی ۸ ساعت در نظر گرفته شد . اما فرد می توانست درهر زمان که بخواهد چراغ را خاموش یا روشن کند .
مدت خواب فرد مورد نظر قبل از شروع آزمایش ۵/۶ ساعت در روز بود . در طی شب اول وی به مدت ۸ ساعت ، شب دوم ۱۰ ساعت ، شب سوم ۱۲ ساعت و شب چهارم ۱۴ ساعت خوابید .
بعد از چند روز ساعات خوابیدن در شب بتدریج کاهش یافت و سرانجام ساعت خواب بطور یکنواخت به ۸ ساعت و ۱۳ دقیقه رسید . این آزمایش بر روی افراد مختلف نیز انجام شده که همین نتیجه حاصل شده است و این همان نکته ای است که منجر به توصیه ۸ ساعت خواب در طول شبانه روز گردیده است .
آیا شما کسر خواب دارید ؟
چطور معین می کنید که به چه میزان خواب نیاز دارید ؟
ابتدا حساب بانکی خواب خود را بررسی کنید و ببینید کسر خواب دارید یا خیر . در طول روز شما ۸ ساعت از این حساب برداشت کرده و ایجاد یک کسری خواب می کنید . در طول شب وقتی شما می خوابید حساب خود را پر می کنید و اگر فقط ۵/۶ ساعت می خوابید هنوز ۵/۱ ساعت بدهکار هستید و اگر این کار را ۵ شب متوالی انجام دهید ،‌خواب یک شب را از دست داده اید و نیاز به یک خواب اضافی در طی چند روز آینده دارید تا کسر خواب خود را پر کنید .
برای بررسی کسر خواب خود این آزمایش ساده را انجام دهید . از روز جمعه شروع کنید مواد محرک یا کافئین مصرف نکنید . سیگار نکشید و همان ساعتی که هر شب می خوابید به رختخواب بروید و در طول ۶ شب آینده ۷ تا ۸ ساعت بی وقفه بخوابید . سپس در صبح جمعه به خواب خود ادامه دهید . ببینید بدن شما چه مدت به شما اجازه میدهد که بخوابید . اگر طولانیتر از شب های دیگر می خوابید کسر خواب دارید . بنابراین باید توجه کنید که بیشتر بخوابید و کسر خواب خود را جبران کنید . اگر چه انجام این کار آسان نیست اما حداکثر تلاش خود را بکنید .
نخوابیدن به مقدار مناسب و با کیفیت خوب می تواند عواقب جدی ایجاد کند . مطالعات زیادی نشان داده است که محرومیت از خواب بطور نامطلوبی بر روی عملکرد و هوشیاری تأثیر می گذارد . کم کردن خواب حتی به اندازه یک ساعت و نیم فقط برای یک شب باعث کاهش هوشیاری در طول روز به میزان یک سوم می شود . خواب آلودگی زیاد در طول روز باعث تضعیف حافظه و توانائی فکر کردن و پردازش اطلاعات شده و به میزان زیادی به افزایش احتمال حوادث شغلی کمک می کند .
حرف آخر اینکه شما باید با احساس نسبتاً شاداب از خواب بیدار شوید و بطور معمول نباید در طول روز احساس خواب آلودگی کنید . در غیراینصورت ممکن است به یک اختلال خواب تشخیص داده نشده مبتلا شده باشید و باید به پزشک مراجعه کنید .